Autor postu Admin - 21-04-22
Istnieje wiele gatunków sów występujących w różnych częściach świata. Są one znane głównie ze swoich pięknych oczu i niezwykłej umiejętności polowania w ciemności. Sowy nie są aktywne w ciągu dnia i żerują głównie nocą. Mają unikalne cechy fizyczne, które pomagają im przetrwać w ich środowisku naturalnym.
Większość ludzi myśli o sowach jako o mądrych stworzeniach. W polskim folklorze są one związane z jasnowidzeniem i umiejętnością widzenia przyszłości. Wierzono, że jeśli spojrzysz w oczy sowy, może ona przepowiedzieć ci przyszłość. Wierzono również, że jeśli w domu znajdzie się sowie pióro, to ochroni ono rodzinę przed nieszczęściem.
W Polsce istnieje stara tradycja przerzucania sobie soli przez ramię, jeśli się ją przypadkowo upuści. Powodem tego jest to, że sowa przyleci i zbierze tę sól, a następnie zostawi jej grudkę na dachu Twojego domu.
Obserwowanie świata przyrody może pomóc w odstresowaniu się, zresetowaniu umysłu i zrelaksowaniu oczu. Na zewnątrz jest mnóstwo rzeczy do oglądania - od drzew, przez ptaki, po chmury. A co najważniejsze - ciesz się widokiem!
Sowy to niezwykle interesujące i wyjątkowe stworzenia, a dzieci, które kiedykolwiek widziały sowę, z pewnością się nią zainteresują. Jeszcze ciekawsze jest to, że istnieje wiele sposobów, aby dowiedzieć się czegoś o tych ptakach.
Sowy są często przedstawiane jako mądre istoty, które potrafią widzieć przyszłość. Kojarzone są z wiedzą, edukacją i mądrością. W niektórych kulturach uważa się je również za symbol ochrony.
Niezrównane zdolności sowy do słyszenia, bystry wzrok i bezszelestny lot sprawiają, że jest ona silnym symbolem czujności i dyskrecji.
Unia Europejska ogłosiła puchacza zwyczajnego gatunkiem wymagającym ochrony. Przyczyny tego statusu są różne - może to być fakt, że populacja tego ptaka zmniejszyła się o około 40% w ciągu ostatnich 40 lat. UE uznała puchacza zwyczajnego za gatunek wymagający ochrony, ponieważ jest on zagrożony wyginięciem.
Wynika to również z faktu, że w wielu krajach Europy Wschodniej poluje się na tego ptaka.
Głównymi zagrożeniami dla sów są obecnie: niszczenie siedlisk, zanieczyszczenie środowiska i zmiany klimatu. Na przykład puszczyk zwyczajny jest gatunkiem występującym w wielu krajach Europy. Niestety, z powodu wylesiania i zaniku praktyk rolniczych, które pozwoliłyby na utrzymanie zróżnicowanych ekosystemów, sowy uszate nie mogą już znaleźć źródeł pożywienia niezbędnych do przetrwania.
Inne zagrożenia wynikają ze zmian klimatu, które doprowadziły do zaniku niektórych źródeł pożywienia sów. Ponadto cieplejsze temperatury spowodowały zmiany we wzorcach migracji niektórych gatunków ptaków, co może być powodem do niepokoju dla innych gatunków, których pożywienie zależy od tych ptaków.
W Polsce żyją cztery gatunki sów, a każdy z nich ma swoje unikalne cechy i właściwości. Puszczyk zwyczajny jest jednym z najczęściej spotykanych gatunków sów w naszym kraju i można go spotkać w różnych krajobrazach, od górskich po otwarte pola uprawne. Sowa uszata jest kolejnym dość pospolitym gatunkiem sów w Polsce, a od innych gatunków odróżnia ją kępka piór na czubku ucha. Największym gatunkiem sowy w kraju jest puchacz, który jest dość rzadki, ponieważ gatunek ten zamieszkuje zazwyczaj tylko odległe tereny, takie jak lasy. Wreszcie, sowa stodolna jest jednym z gatunków sowy występującym w Polsce i jest najmniejszym gatunkiem sowy w kraju.