Jak zwierzęta spędzają zimę?

Autor postu Admin - 08-05-22

Zima w swiecie zwierzat

Niektóre zwierzęta, takie jak nietoperze, spędzają zimne miesiące na spaniu, podczas gdy inne, jak wiewiórki, chowają wystarczającą ilość pożywienia, aby przetrwać zimne miesiące. Wiele zwierząt, takich jak renifery i łosie, zmienia swoją dietę, aby spożywać pokarmy o dużej zawartości tłuszczu i kalorii. Łosie jedzą korę wierzby, która jest bogata w cukier, co pomaga im nabrać masy przed nadejściem zimnych miesięcy. Niektóre zwierzęta, takie jak bobry, obrastają grubą warstwą tłuszczu, co pomaga im zachować ciepło w zimnych miesiącach.

Zima w świecie zwierząt - czym się żywią?

Kiedy temperatura spada, wiele zwierząt musi zadbać o to, by mieć wystarczająco dużo pożywienia, aby się ogrzać. Wiele owadów ginie z zimna, a zwierzętom pasącym się trudniej jest znaleźć pożywienie. Na przykład zwierzęta pasące się, takie jak jelenie, muszą spędzać więcej czasu na jedzeniu, aby wytworzyć wystarczającą ilość ciepłego tłuszczu.

Niektóre zwierzęta przechodzą w stan hibernacji lub migrują, aby uniknąć zimnej pogody. Inne znajdują sposób na dostosowanie się do zmieniającego się klimatu i pozostają aktywne przez cały rok.

Ponieważ rośliny przechodzą w stan spoczynku z powodu zimna, zwierzęta roślinożerne mają mniej pożywienia. Dlatego jesienią muszą one robić zapasy, jedząc więcej. Zimą drapieżniki muszą ciężej pracować, aby znaleźć ofiarę.

Zima w świecie zwierząt - jak się przygotowują?

Pierwszą linią obrony zwierzęcia przed zimnem jest jego futro. Futro jest doskonałym izolatorem i może zatrzymywać powietrze pomiędzy każdym pasmem włosów. Powietrze to działa jak warstwa izolacyjna między zwierzęciem a zimnym powietrzem na zewnątrz. Grubość futra zwierzęcia może również pomóc w utrzymaniu ciepła. Zwierzęta o krótkiej sierści mogą wyglądać mało imponująco i wydawać się, że nie mają żadnej ochrony przed zimnem. Jednak grubość każdego pasma futra może pomóc w utrzymaniu ciepła.

Komentarze artykułu


Ośrodek dla dzikich zwierząt. Rehabilitacja i leczenie.